Щоб користуватися водою в приватному будинку або дачному котеджі, встановлюють спеціальне обладнання. Ці прилади складаються з гідроакумуляторів, електропомп та блоку автоматики. Кожен користувач повинен знати, як здійснюється регулювання тиску води у помповій станції для нормальної експлуатації.
Гідроакумулятор або ресивер необхідний для підтримки стабільних показників. Робочі параметри задає виробник, але їх можна розрахувати та налаштувати самостійно при підключенні водопостачання. Окремі види комплектуються накопичувальними баками, що монтуються як частина системи.
Деталі помпової станції: з чого вона складається
Цей пристрій відрізняється від поверхневої помпи, управлінням, заснованим на параметрах тиску. Гідроакумулятор (основна складова) є місткістю з металу з ніпелем і гумовою грушею всередині. Додатково встановлюють поверхневу електропомпу, манометр як вимірювальний прилад, реле для управління, монтують сполучну арматуру.
До помпової станції підключають трубу для всмоктування, на ній встановлені сітчастий клапан та зворотний фільтр. На виході приєднується ще одна труба, з її допомогою вода розподіляється по всьому котеджу або приватному будинку. Деякі системи продаються в комплекті зі зворотним фільтром та сітчастим клапаном, у цьому випадку ще раз окремо їх монтувати не потрібно.
Тиск води у помповій станції відстежується за допомогою автоматики. Вона ж запускає чи відключає гідропомпу залежно від поточних показників. Щоб постійно контролювати їх, в обладнанні є манометр, управління помпою здійснюється за допомогою запуску реле. Всі ці елементи необхідні для стабільного та ефективного функціонування системи водопостачання.
Що являє собою гідроакумулятор
Це бак, важлива складова помпової станції. Включає резервуар, зроблений з металу, та герметичної мембрани у вигляді гумової груші всередині. Остання наповнена водою, тоді як зовні місткості знаходиться повітря. Автоматичне обладнання функціонує у два етапи, на першому вода закачується у грушу помпою до досягнення максимальних показників тиску
Далі процес такий:
- як тільки параметри підіймаються до максимуму, помпа відключається самостійно;
- коли користувач відкриває воду (наприклад, відкручує кран або запускає бойлер), бак поступово порожніє;
- тиск падає, коли він стає занадто низьким, помпа запускається знову;
- реле вимикає помпу відразу як тільки мембрана знову заповнюється водою, та спрацьовує повторно, коли порожня перегородка притискається до патрубка фланця.
Гідроакумулятор постійно регулює та забезпечує нормальну роботу системи. Відразу після наповнення груші робочий тиск знову знижується, повітря стає менше. Поступово параметри знову підвищуються і як тільки досягають граничних значень, обладнання вимикається. Якщо встановити великий бак, помпа запускатиметься рідше, шляхом чого мембрана прослужить довше.
Експлуатація гідроакумулятора: яким повинен бути тиск
Від правильних налаштувань, а саме, заданих максимальних і мінімальних показників залежать ефективність та стабільність водопостачання. Визначаючи, який тиск у водяній станції буде оптимальним, потрібно враховувати, що він не повинен бути вищим (максимум на 10 – 12%) найменшого значення, необхідного для запуску помпи. Наприклад, якщо це 2 атм, підсумковий показник – 1,8 бара.
При розрахунку обсяг бака не враховується. Для обладнання до 150 літрів показник завжди один і становить 1,5 бара, при більшій місткості — від 2. Мешканцям приватних будинків, які споживають небагато води, достатньо 1-1,2, але не менше. Краще здійснити розрахунок за спеціальною формулою, з урахуванням того, що в кожній будівлі система водопостачання влаштована індивідуально.
Підрахунок проводиться за схемою: P = (Hmax + 6) / 10. Р – це тиск (вимірюється в атм), а Hmax – відстань до найвищої точки водопроводу у будівництві (наприклад, душа на верхньому поверсі). Чим вищий будинок, тим більше виходить вихідна цифра. Для стандартного двоповерхового будинку приблизно необхідний робочий тиск у помповій станції становить 1,3, для триповерхового – 1,8.
Як перевірити та відрегулювати
Закачаний при виготовленні повітря поступово переходить з ніпеля та мембрани. Якщо робочі параметри надто низькі, груша гідроакумулятора розтягується, коли до неї надходить вода. Для вимірів можна застосовувати звичайний манометр, скориставшись ним через золотник розташований збоку. Щоб перевірити тиск, необхідно:
- відключити обладнання від електрики;
- вилити воду;
- приєднати манометр до золотника;
- при надто низьких параметрах підкачати повітря за допомогою компресора;
- залишити гідроакумулятор вимкненим на добу, а потім перевірити ще раз.
У приватному будинку цю процедуру бажано проводити двічі на рік, на дачі – із настанням сезону. Нормальне функціонування установки залежить від ряду факторів, зокрема відтиску при запуску та відключенні помпи, а також у накопичувальному баку. За регулювання перших двох параметрів відповідає реле, розміщене між гідроакумулятором та помпою.
Як додати показники
Пристрій складається з двох вертикально розміщених пружин різного розміру, зафіксованих на осі гайками. Розглянемо, як збільшити тиск води у помповій станції:
Якщо показник став нормальним, більше нічого робити не треба.
Як зменшити тиск
Зменшити тиск просто: необхідно повернути велику пружину в напрямку проти годинникової стрілки. При цьому, як і в першому випадку, зміниться одночасно показник запуску та вимкнення. Відрегулювати різницю між ними зручно за допомогою маленької пружини, повертаючи її за годинниковою стрілкою або проти збільшення чи зменшення.
Перш ніж розпочати налаштовувати, потрібно розібратися, який тиск вважається низьким. Пороговий показник становить 1,4 бара, а верхній задає виробник. Міняти останній небажано, тому що тоді запірній арматурі доведеться витримувати навантаження, на які вона не розрахована. Між верхнім та нижнім параметрами різниця має бути близько 1,5 бара – можна менше.
Чому тиск знижується
Це відбувається з таких причин:
- протікання трубопроводу через тріщину або розгерметизацію арматури;
- пошкодження груші, розташованої всередині гідроакумулятора. Про її знос свідчить вода, яка з'являється при натисканні на золотник;
- дисбаланс верхнього і нижнього значень. Невідповідність легко усунути шляхом підкачування звичайною помпою.
Тиск повітря в приймачі помпової станції необхідно весь час контролювати та періодично регулювати. Це дозволить забезпечити стабільні умови та постійно підтримувати нормальну роботу системи. Ресівер запобігає гідроударам і передчасному зносу обладнання.