Помпова станція – це обладнання, що допомагає вирішити кілька завдань. Насамперед організувати автоматичне водопостачання, а також регулювати тиск у водопроводі, оберігати від гідроударів і створювати запас води на випадок виникнення проблем. Експлуатація, навіть не дуже інтенсивна, призводить до зносу окремих елементів, в результаті буде потрібен ремонт помпової станції. Існує ряд несправностей, що часто зустрічаються, з якими можна цілком успішно впоратися самостійно.
Поширені несправності помпових станцій
Ремонт станції водопостачання потрібно проводити, якщо виникають відхилення від нормальної роботи. Це може виявлятися по-різному. Дуже часто трапляються такі проблеми:
- забивання помпи брудом;
- зламання двигуна;
- збої налаштування реле тиску;
- розрив мембрани (гумової груші);
- тріщини на корпусі гідроакумулятора, що порушує його герметичність.
Результатами цих та інших зламів може бути некоректна робота помпової станції або ж зовсім повний вихід її з ладу. Зверніть увагу: якщо помітили несправність, але обладнання продовжує працювати, необхідно знайти причину та усунути її. Надалі ремонт може коштувати значно дорожче.
Відсутність рідини в системі
Перша ситуація, коли не працює помпова станція – це саме відсутність води в системі. Тобто помпа запускається, але рідина не надходить. Існує кілька причин, чому це відбувається, а саме:
- засмічений зворотний клапан. Він розміщений на всмоктувальній трубі. Перевірте його стан. Якщо засмічення підтверджене, прочистіть, промийте та встановіть на місце. В окремих випадках буде потрібна заміна;
- заповітрений трубопровід. Потрібно просто заповнити водою, для цього є технічний отвір у помпі;
- відбувається вироблення між крильчатками та стінками корпусу. Якщо у вас вода насичена важкими абразивними частинками, то цей злам відбуватиметься систематично. Потрібно розібрати помпу і за необхідності замінити деталі, що зносилися.
Однією з найчастіших причин є падіння рівня води у свердловині. У цьому випадку потрібно опустити помпу на достатню глибину. Як це зробити, описано в інструкції до обладнання.
Робота помпової станції проходить ривками: рішення
Якщо ваша помпова станція працює ривками, це перший дзвіночок про те, що є проблема. Усі помпи оснащені автоматикою, що забезпечує плавне функціонування. Порушити цей процес може наступне:
- падіння тиску. Якщо часто вмикається помпова станція, то насамперед слід перевірити тиск води. Для цього потрібна помпа з манометром. Якщо показник недостатній, то потрібно злити всю воду з бака, попередньо відключивши живлення електромережі. Після цього потрібно накачати тиск до необхідної позначки. Іноді причиною стравлювання є розгерметизація самого бака. В цьому випадку використовуйте холодне зварювання;
- пошкодження мембрани. Якщо проблема криється саме в тому, що помпова станція не тримає тиск, то рішення одне – заміна мембрани, груші;
- неполадки з реле тиску. На це вказує те, що помпова станція часто вмикається або ж автоматично не відмикається. Тут теж рішення одне — заміна елемента, що зносився.
Ремонт реле тиску помпової станції теоретично також можна здійснити, однак необхідний певний рівень знань у цій сфері. Іноді цей елемент достатньо просто почистити — поширеним забрудненням є відкладення солей.
Перебої в тиску потоку води
Характерні ознаки – подання води поштовхами. Найчастіше причина в тому, що в систему потрапляє повітря зовні. Якщо таке відбувається, то потрібно перевірити шлях від джерела до станції. Це стосується шлангів, труб, з'єднань – має значення їхня герметичність. Якщо виявлено протікання, яке і приводить до порушення роботи, слід його усунути.
Якщо протікання нема, а пульсація зберігається, можливо, проблема криється в джерелі, там, швидше за все, впав рівень. Іноді причина можливо в тому, що для відкачування використовується труба невідповідного діаметра.
Система автоматичного відключення
Відсутність автоматичного відключення достатньо швидко виводить з ладу станцію. Тривала робота в такому режимі приводить до серйозних зламів та в результаті до дорогого ремонту. Якщо виявили подібний збій, слід якомога швидше вимкнути від живлення та проаналізувати ситуацію. Швидше за все, причина криється в роботі датчика тиску. Він відповідає як за запуск, так і за відключення. Якщо останнє не відбувається, потрібно відрегулювати тиск на манометрі. Для його збільшення потрібно закрутити гайку великої пружини. Іноді ремонт автоматики помпової станції полягає у чищенні реле від солей, що накопичилися.
Якщо помпова станція не вмикається
Іноді відбувається таке, що не вмикається помпова станція. Як правило, це відбувається через розрив електричного кола. До цього здатне привести:
- окислення контактів – приберіть окис та очистіть;
- неполадки датчика тиску – потрібне очищення та перевірка працездатності;
- несправність пускового конденсатора – необхідна заміна;
- згоряння обмотки електродвигуна — найпростіше придбати новий, це більш надійне рішення, ніж перемотування, яке до того ж потребує спеціальних знань та обладнання.
Зверніть увагу: якщо деякий час помпова станція не експлуатувалася, то можливе прилипання крильчатки до внутрішньої частини корпусу помпи. На це вказує наявність звуку за відсутності функціонування. У такому разі необхідно розібрати та прокрутити крильчатку вручну, щоб зрушити її з мертвої точки.
Що робити, якщо станція не качає воду
Проблема, найімовірніше, у зворотному клапані. Він розміщений на трубі, яка відповідає за всмоктування рідини. Як перевірити зворотний клапан помпової станції? Потрібно розбирати. Подивіться, чи немає забруднень. Далі перевірте, чи є вода у напірній трубі, якщо ні, то необхідно залити воду.
Підсумки та рекомендації щодо обслуговування та експлуатації
При використанні помпової станції важливо правильно здійснити монтаж, а також відрегулювати її відповідно до технічних характеристик – це стосується тиску, напору води. Поки вони будуть у нормі, то й несправності в роботі не стануть виникати. Також слід регулярно оглядати станцію на предмет цілісності накопичувача, рівня тиску – це допоможе помітити проблему максимально рано та усунути її.