Як джерело тепла часто вибирають обігрівачі, що працюють на газі. Вони економні, адже блакитне паливо коштує недорого, але не поступається іншим джерелам в ефективності. Кожен покупець повинен знати, як вибрати газовий обігрівач та на які моменти звернути увагу.
Агрегати для квартири або будинку можуть вбудовуватись у вже наявний центральний газопровід або бути автономними. Для роботи останніх не потрібне централізоване газопостачання, знадобляться балони зі зрідженим чи природним блакитним паливом. При покупці потрібно обов'язково враховувати габарити квартири, будинку, дачі та приміщення, де буде встановлене обладнання.
Особливості роботи газових обігрівачів
Виробники пропонують вибрати серед агрегатів різних видів та типів, вони також відрізняються за принципом обігріву, тобто вироблення тепла. Є кілька загальних критеріїв, за якими всі види газових обігрівачів схожі між собою:
- оснащені системами аварійного вимкнення. Спрацьовує у разі витоку, припинення подачі газу та в інших позаштатних ситуаціях, запобігши таким чином пожежі та вибуху;
- не пересушують повітря. Оскільки всі продукти згоряння виводяться за межі приміщення, у кімнатах підтримуються комфортні та безпечні для людини умови;
- незалежні від електрики. Коли світла немає, газові обігрівачі продовжують працювати;
- економічні внаслідок невеликих витрат на функціонування та обслуговування приладів.
У всіх сучасних моделях максимально продумані системи безпеки, адже через газ і відкрите полум'я ризик загоряння завжди підвищений. Додаткові панелі знижують температуру агрегату, коли він розігрівається до граничного значення, тому запобігають аварійним ситуаціям. Перед покупкою слід враховувати принцип роботи обладнання.
Устаткування складається з корпусу, теплообмінника, нагрівального елемента та пальника, ці деталі є у всіх видах пристроїв. Також варто розібратися, як під'єднати газовий обігрівач до газу. Блакитне паливо подається централізованою магістраллю, якщо вона є, або надходить через балон. Перший варіант зручніший, тому що його не потрібно заправляти, і він завжди функціонує стабільно.
Які існують різновиди
За типом конструкції всі агрегати, що працюють на блакитному паливі, поділяються на два типи – панельні та у вигляді печей. Перші функціонують від балонів зі скрапленим або природним газом, підключаються до них за допомогою шлангу. Вони мобільні та особливо зручні в ситуації, коли обладнання потрібно часто переносити з одного місця на інше.
Панельні моделі підходять для обігріву дачі, веранди, невеликої кімнати або промислового цеху. Вони компактні та відрізняються невеликою потужністю, тому призначені для невеликих площ. Панельні обігрівачі стійкі завдяки широкій основі, їм не страшні сильні пориви вітру. Оснащені керамічними нагрівальними елементами та захисними решітками.
Печі відрізняються від панельних тим, що балони знаходяться у них усередині. Вибираючи газовий обігрівач для дому, часто віддають перевагу таким агрегатам, тим більше вони також мобільні та прості в транспортуванні, у більшості моделей є коліщатка. Потужність обладнання легко налаштувати шляхом відкривання або закривання вентиля, тому встановлюють печі для обігріву приміщень будь-якої площі.
Переваги різних типів обігрівачів
Будь-які представлені на ринку моделі привертають увагу покупця завдяки автономній роботі. Для їх роботи достатньо балона або централізованої подачі блакитного палива, вони не потребують електрики. Паливо коштує недорого, більшість моделей відрізняються компактними розмірами. Але при встановленні потрібно враховувати підвищену пожежну небезпеку та відносно повільне нагрівання.
Конвекторні моделі
Влаштовані так, щоб дуже швидко розігріти холодне повітря та подарувати тепло. Цей прилад називають газовим калорифером, при його установці необхідно зробити та вивести на вулицю димохід для виведення продуктів горіння, а також організувати постійний приплив свіжого повітря. Конвекторні пристрої працюють так:
- блакитне паливо подається до відсіку з полум'ям;
- кисень приходить до кімнати через спеціальний отвір;
- користувач натискає кнопку, щоб запалити пальник;
- нагрівальний елемент розжарюється, повітря нагрівається і надходить до будинку.
Для рівномірного розподілу тепла у деяких калориферах додатково встановлюють вентилятори. Також у моделях передбачено авторегулювання температури.
Інфрачервоні моделі
Не вимагають наявності газопроводу. Принцип роботи газового інфрачервоного обігрівача такий же, як і дія сонячного світла — промінь від приладу прямує на поверхню предмета, відбивається від неї та поширюється повітрям. Для виготовлення виробники використовують метал та кераміку. Радіус дії такого агрегату великий, навіть за малої потужності він дарує тепло на відстань до 6 метрів.
Є в інфрачервоних обігрівачів й мінуси, які потрібно враховувати при покупці. Так, вони висушують повітря сильніше, в порівнянні з іншими різновидами, тому кімнату, де працює такий прилад, потрібно провітрювати якнайчастіше. Ризик займання при їх застосуванні особливо високий, тому інфрачервоні моделі не можна залишати без нагляду. Їх частіше використовують на вулиці, наприклад, біля басейнів чи альтанок.
Каталітичні газові обігрівачі
Це компактні моделі, зручні тим, що не виділяють продуктів горіння. Вибираючи газовий обігрівач для квартири, часто звертають увагу такі моделі, оскільки вони максимально безпечні. Для їх встановлення не потрібно підводити труби, щоб виводити дим або спеціально облаштовувати приміщення під агрегат. Це повністю автономний агрегат, який працює незалежно від електрики.
Процес горіння в каталітичних обігрівачах оптимізований, паливо повністю допалюється. внаслідок чого постійно підтримується високий ККД. Вентиляція теж необхідна, але не така критична, як у випадку з інфрачервоними моделями, оскільки цей пристрій не настільки активно спалює кисень і пересушує повітря. Відрізняється компактними розмірами та невеликою вагою, може застосовуватись у закритих кімнатах.
Інші важливі моменти при виборі
У покупців часто виникає питання, чи можна використовувати газовий обігрівач у квартирі. Фахівці стверджують, що якщо використати централізовану мережу газопостачання, а не балони, підвищеної небезпеки чи ризику вдасться уникнути. Головне – довірити установку агрегатів професіоналам, а не монтувати та підключати їх самостійно.
Перед покупкою необхідно визначитися, як часто люди будуть перебувати в опалювальному приміщенні. Наприклад, конвекторні моделі не можуть довго працювати без нагляду, у такому разі підвищується ймовірність вибуху. Якщо немає можливості постійно стежити за обладнанням, краще вибрати варіанти на балонах – звичайно, коли йдеться про приватний будинок чи дачу.
Для обігріву відкритого простору випускають спеціальні вуличні моделі. Такі установки здатні підвищити температуру в радіусі дії до +25, при досягненні критичних параметрів вони вимикаються. Більшість таких агрегатів функціонує на балонному газі. Щоб мінімізувати забруднення та пересушування повітря, використовують каталітичні установки.