Для виведення кіптяви, газу, попелу та інших продуктів згоряння за межі будинку потрібна димохідна система. Вона підтримує нормальну тягу в печі або каміні. Але перед встановленням важливо визначитися, який вибрати димохід — одностінний або сендвіч.
Неякісні або неправильно встановлені труби одна з причин порушення тяги, пожежі та отруєння продуктами горіння. Тому важливо знати, якому матеріалу віддати перевагу.
Основні типи димоходів: переваги та недоліки
Визначити, яка система краща, буде простіше, якщо проаналізувати особливості всіх різновидів. Димарі бувають:
- цегляними;
- керамічними;
- сталевими.
Для першого варіанту, як правило, використовують повнотілу цеглу, готової конструкції надають квадратну або прямокутну форму. Труба цього матеріалу стійка до горіння, швидко гріється і довго віддає тепло.
Але така конструкція дуже складна в установці. Крім того, на пористій та нерівній поверхні цегли осідає багато сажі та накопичується конденсат, в результаті тяга погіршується, а система швидко виходить з ладу. Тому розбираючи, які димарі кращі, варто згадати також про керамічні.
Така конструкція включає шар ізоляції, а також зовнішню та внутрішню труби. Її можна облаштувати не тільки для печі, але й каміна або котла. Керамічні системи прості у догляді, не бояться високих температур та корозії, але обходяться дорого, тому що для них потрібно будувати фундамент. Через крихкість кераміки процес монтажу складний.
Одностінний або сендвіч
Це два різновиди димаря зі сталі. Обидві конструкції відносно легкі, компактні, прості у монтажі та стійкі до високих температур. Визначаючи, який димар краще для печі, важливо знати, чим вони відрізняються.
Так, одностінні системи монтують лише усередині приміщень, адже вони не мають шару утеплювача. Якщо встановити таку конструкцію на вулиці, вона занадто швидко охолоне — це призведе до погіршення тяги, зниження ККД і потрапляння продуктів згоряння в приміщення.
Сендвіч, або двостінний металевий димар, більш універсальний, його можна встановити як у приміщенні, так і на вулиці. Це конструкція з утепленням, яка швидко нагрівається навіть в холодну погоду. Вона забезпечить стабільну, нормальну тягу вже з перших хвилин.
Сталеві димарі або кераміка/цегла
Обидві конструкції по-своєму гарні. Але щоб зрозуміти, як вибрати димар з оптимальними характеристиками важливо проаналізувати переваги обох варіантів. Отже, переваги металевих:
- простий монтаж завдяки комплектації колінами, фланцями, перехідниками та іншими фасонними елементами;
- невелика вага — нема потреби в установці фундаменту;
- легке з'єднання з витяжкою для каміна за допомогою фланців.
Для каміна більше підійде димар із нержавіючої сталі, він розрахований на експлуатацію протягом 15 років. Але метал не настільки стійкий до високих температур, як кераміка, і є менш довговічним. Переваги керамічних систем:
- вогнетривкі;
- стійкі до накопичення конденсату;
- мають низький коефіцієнт теплопровідності.
Водночас керамічна конструкція важка, тендітна, дорожча за нержавіючу сталь і при складанні вимагає строгого дотримання вертикальної форми.
На що звернути увагу при виборі димоходу з нержавіючої сталі
Визначаючи, який димар краще для дому, багато хто віддає перевагу саме таким моделям. Але спочатку необхідно розібратися в їх характеристиках, адже деякі вироби можуть відрізнятися низькою якістю та бути недовговічними.
Питання, яке цікавить покупця ー яку температуру витримує сендвіч труба. Як правило, вона розрахована на нагрівання не більше ніж до 700 градусів, але точна інформація вказується в сертифікаті щодо пожежної безпеки.
Якість димохідної системи та елементів зварювання шва
Від типу сполучного шва, який скріплює між собою елементи, залежить надійність і довговічність системи. Якщо це поздовжній варіант, він повинен бути звареним та бажано виконаним роботизованим способом, методом TIG.
Правильний димар такого типу одержують за допомогою зварювання в аргоновому середовищі. Висока якість швів забезпечує лазерний метод — таким способом виходить домогтися максимальної герметичності та захистити конструкцію від конденсату або шкідливого газу.
Неякісні моделі роблять із фальцевим з'єднанням без зварювання. Такий шов не стійкий до дії на розрив і не герметичний, тому виріб із ним прослужить недовго.
Посадка димоходу з нержавіючої сталі
Найчастіше цей параметр становить 50 мм, але тоді на кожному стику доведеться встановлювати обтискні хомути. Це не лише незручно, а й передбачає додаткові витрати. Тому найкраща посадка — «труба в трубу» 100 мм, цей варіант підійде і для великої конструкції.
Марка сталі та вартість
Перш ніж встановити димар на вулиці або в будинку необхідно уточнити тип матеріалу. Для нержавіючої сталі це різні види AISI:
- 304 — низьковуглецевий, стійкий до кислот сплав, який витримує короткочасне підвищення температури до 70 С і має найбільший попит;
- 316 — у цьому сплаві міститься молібден і багато нікелю, внаслідок такого виконання він стає стійким до агресивних середовищ;
- 321 — високолегована сталь, яка містить титан. Внаслідок добавки витримує відкритий вогонь, найчастіше використовується у саунах та камінах.
Два останні варіанти коштують дорожче, ніж вироби зі сплаву AISI 304. Але важливий момент виріб не може бути занадто дешевим.
Сертифікати якості та гарантії
Будь-яка продукція на заводі обов'язково проходить випробування перед надходженням у продаж. Внаслідок офіційних процедур для тестування підтверджується відповідність виробу нормативним вимогам. Ознака якості — наявність сертифіката на ДСТУ 3262-75.
Ще одна важлива вимога – гарантія на систему. Вона поширюється лише на якісну, сертифіковану продукцію, термін становить 10 років чи більше.
Вибір димоходу залежно від опалювального обладнання
Від типу агрегату також залежить, яка система буде кращою. Перш ніж визначити, які труби краще для димаря, зверніть увагу на тип і матеріал пристрою для обігріву.
Димар для каміна
Цей прилад дуже сильно нагрівається, в середньому режимі роботи температура на виході може дорівнювати 300-500 градусів. Визначаючи, який димар краще для каміна, звертайте увагу на відповідність таким вимогам:
- стійкість до довгого та постійного впливу температури 500 С;
- здатність витримувати короткочасне нагрівання до 800 С;
- гармонійний вигляд.
Під цей опис найкраще підходить конструкція з кераміки, гарним варіантом стане і нержавіюча сталь.
Опалювальна піч на дровах
Для такого агрегату краще придбати трубу з нержавіючої сталі з шаром утеплювача товщиною близько 30-50 мм. Для моделей із режимом тління варто купити модель із кислотостійкого матеріалу.
Твердопаливний котел
Через високий ККД таких пристроїв немає вимог до жаростійкості труби. Але важливо, щоб по всій довжині димаря не накопичувався конденсат (допускається мінімальна кількість).
Для твердопаливного котла категорично не підходить цегла, оскільки він сильно вбирає та накопичує вологу. Головна вимога — стійкість до води та агресивних впливів. Цим критеріям відповідають моделі з кераміки та нержавіючої сталі.
Банна піч
Потрібно, щоб конструкцію можна було розмістити компактно. Оскільки для обробки в лазні найчастіше використовують дерево, важливо дотримуватись вимог до безпеки.
Найкращий димар для металевої печі ー з кераміки з облицюванням бетоном. Якщо такий варіант з якихось причин не влаштовує, можна віддати перевагу нержавійці, але з гарною теплоізоляцією між зовнішньою та внутрішньою трубами.
Підбиваємо підсумки, як вибрати правильний димар: плюси та мінуси всіх систем
Перед покупкою необхідно враховувати як характеристики самого пристрою, так і особливості опалювального агрегату. Розглянемо їх загалом:
Тип димоходу | Ціна | Плюси | Мінуси |
Цегляний | Бюджетний варіант | Естетичність, висока теплопровідність | Осідання сажі, що ускладнює тягу. Швидка руйнація через накопичення конденсату |
Керамічний | Найдорожчий | Довговічний, стійкий до дії кислот та перепадів температур | Коштує дорого. Має велику вагу, при монтажі дуже крихкий. Може будуватися тільки вертикально |
Сталевий | Вище середньої | Виглядає красиво, простий у монтажі, при правильній установці прослужить до 30 років. Вирізняється високою пожежною безпекою | Є ризик купити неякісну модель, оскільки у продажу багато гаражних виробів. При застосуванні оцинкованого кожуха конструкція втрачає естетичний вигляд протягом 2-3 років |
Підібрати складники для димаря, які відповідають усім необхідним критеріям, зручно в інтернет-магазині «Провент».